Płyty betonowe bezsprzecznie kojarzą się nam z czymś niezwykle trwałym, twardym i zupełnie nieelastycznym. Jednak niektóre aranżacje wnętrz czy wykończenia budynków wymagają np. zaokrąglonych rogów, wtedy sama myśl o zginaniu betonu napawa nas trwogą, bo przecież płyta szybko może popękać. I jest to zgodne z prawdą, zwykły beton architektoniczny jest bardzo mało elastyczny, ale ta cecha nie dotyczy zupełnej nowości jaką jest beton grc/gfrc.

Beton grc/gfrc – właściwości

Beton zbrojony pod względem estetycznym wygląda dokładnie tak jak płyty dekoracyjne, ale posiada wiele dodatkowych zalet. Umieszczone w betonie włókna szklane wpływają nie tylko na jego trwałość, ale również elastyczność. Beton architektoniczny zbrojony można lekko nagiąć, dzięki czemu uzyskamy efekt np. półokrągłych rogów. Poza tym cechuje się on wysoką ogniotrwałością (klasa ogniotrwałości oceniona na A1) i wodoszczelnością (klasa wodoszczelności oceniona na W1). Dzięki tym cechom jest on zupełnie bezpieczny w użytkowaniu i praktycznie niezniszczalny przez warunki atmosferyczne i losowe zdarzenia. Ponadto może on być wystawiony na silne działanie słońca czy mrozu, dzięki czemu jest doskonałym materiałem wykończeniowym na zewnątrz budynku.

Płyty betonowe z włóknem szklanym mogą przybrać bardzo dekoracyjną formę, dzięki możliwości wycinania ich na wylot – można w nim np. wyciąć logo firmy albo numer domu. Poza tym można na każdą z płyt nałożyć tzw. stempel, czyli na trwale odciśnięty jakiś znak lub napis. W przypadku kolorowych płyt, najlepszym rozwiązaniem jest zamówić gotowy beton w danym kolorze, ponieważ barwniki wtapiane są w czasie produkcji, dzięki czemu nie ma obaw, że kolor straci swoją intensywność. Beton grc/gfrc można również pomalować samodzielnie specjalnie przeznaczonymi do tego farbami.

Beton z dodatkiem włókien węglowych wprowadza nową erę w aranżacji wnętrz. Erę, w której nawet tak trwały materiał, jak beton ugina się pod potrzebami i pomysłami projektantów, dając nie kończące się możliwości aranżacyjne.