Firma Brother to znany na całym świecie i wiodący producent sprzętu informacyjnego oraz komunikacyjnego. Założona w 1908 roku w miejscowości Nagoi (Japonia) marka znana jest obecnie przede wszystkim ze sprzętów drukujących. W jej ofercie znajdują się zarówno drukarki, jak i kopiarki i inne wielofunkcyjne urządzenia do biura i domu. Jak japońskie sprzęty trafiły na cały świat? Oto historia marki Brother.

Od czego zaczęła się historia marki Brother?

Kiedy Kanekichi Yasui zakładał swoją firmę w małym japońskim mieście Nagoyanie z pewnością nie spodziewał się, że za 100 lat będzie ona czołowym producentem drukarek i urządzeń kopiujących. Przedsiębiorstwo Yasui początkowo zajmował się bowiem naprawianiem maszyn do szycia i wytwarzaniem do nich części zamiennych. Wszystko zmieniło się w 1925 roku, kiedy stery w firmie przejęło najstarsze z dziesięciorga dzieci Kanekichi Yasui. Po pierwsze zmienił on nazwę firmy na Yasui Brothers 'Sewing Machine C, po drugie za cel postawił sobie nie import, ale produkcję maszyn. Cel ten osiągnęła w 1928 roku. Urządzenie przez nich zaprojektowane i wyprodukowane przeznaczone było do szycia kapeluszy ze słomy i umożliwiał szycie ściegiem łańcuszkowym. Od tego momentu marka prowadziła swoją działalność pod nazwą Brother. Kolejne lata firma poświęciła na rozwój technologiczny. W jego wyniku powstały kolejne maszyny do szycia produkowane w całości w Japonii, a także wentylatory, żelazka, urządzenia dziewiarskie. W latach 50. XX wieku proponowane były one nie tylko w Azji, ale i na rynkach europejskich. W 1954 roku Brother założył oddział w Nowym Jorku, a cztery lata później w Dublinie. Stale też rozwijała się oferta marki.

Szeroka oferta sprzętu drukującego i materiałów eksploatacyjnych

W 1961 roku Brother wkroczył w dziedzinę techniki biurowej. Pierwszym wyprodukowanym urządzeniem była przenośna maszyna do pisania JP1-111. Od razu zyskały one duże zainteresowanie. Były wykorzystywane m.in. na Igrzyskach olimpijskich w Tokio przez zagranicznych dziennikarzy – korespondentów. Sukces ten sprawił, że w Brother coraz mocniej wchodził w produkcję urządzeń do biur. Już w 1971 roku na rynku pojawiła się pierwsza na świecie szybka drukarka igłowa sygnowana logiem japońskiej firmy. Umożliwia ona tanie drukowanie w domach i biurach. Od 1987 roku Brother proponuje natomiast szybką drukarkę laserową HL-8. Dziś oferta drukarek Brother jest bardzo duża. Znajdują się w niej urządzenia biurowe oraz do domu o różnym mechanizmie działania, wielkości, funkcjach. Oprócz urządzeń drukujących i kopiujących Brother proponuje też materiały eksploatacyjne, które dostępne są na https://tonatuszu.pl/materialy-eksploatacyjne/tusze/tusze-brother. Tusze Brother dostosowane są do różnych rodzajów tej marki: atramentowych, laserowych, termicznych oraz LED.

Nagrody i wyróżnienia dla marki Brother 

Innowacyjna działalność japońskiej firmy sprawiła, że otrzymała ona wiele nagród. Tą ostatnio przyznaną jest znak produktu roku 2020 dla drukarki Brother MFC-B7715DW. Nagroda ta przyznawana jest przez redaktorów miesięcznika „IT Professional”. Warto zaznaczyć, że Brother otrzymuje nie tylko wyróżnienia związane z oferowanymi produktami, ale także doceniające warunki stworzone pracownikom. W 2020 roku firma została odznaczona World’s Best Employer. Znak ten przyznawany jest najlepszym pracodawcom na świecie.  

Działania marki Brother na rzecz środowiska

Marka Brother słynie nie tylko z wysokiej klasy urządzeń drukujących, ale też z aktywnego działania na rzecz środowiska naturalnego. Do ekologicznych zachowań firma zachęca też swoich klientów. Aby im to ułatwić, proponuje bezpłatną wysyłkę tonerów i tuszów. Te następnie są utylizowane tak, aby nie zaszkodzić matce naturze. Podejmując takie działania, marka stara się zminimalizować negatywny wymiar swojej działalności. Oprócz utylizacji zużytych tuszy, tonerów i urządzeń Brother angażuje się też w ekologiczne wolontariaty pracownicze w parkach i rezerwatach przyrody. W ich trakcie pracownicy firmy wspierają zalesianie terenów górskich.