Czosnek a zdrowie

Natura sama oferuje doskonałe medykamenty, wspierające nasz organizm w walce o dobre samopoczucie i zdrowie. Jednym z najpopularniejszych jest czosnek. Jest to roślina pochodząca z rodziny amarylkowatych, która skupia około 700 gatunków.

W przyrodzie występuje na półkuli północnej. Jego wymagania glebowe są dosyć skromne, gleba musi być przepuszczalna, a stanowisko nasłonecznione. Istnieje kilka gatunków czosnku, które wymagają cienia – czosnek niedźwiedzi.

Najbardziej jest rozpowszechniony czosnek pospolity. Czosnek jest rośliną wieloletnią, składającą się z bulw składających się z małych ząbków. Jego ostry zapach pochodzi od wielu składników siarki. Ciekawostką, jest czosnek słoniowy, kuzyn czosnku pospolitego, który dorasta do wielkości pomarańczy. Jego właściwości pro zdrowotne, docenili już starożytni Chińczycy ponad 5000 lat temu. Uprawiany był na terenie Chin, Grecji, Egiptu i Rzymu.

Czosnek ma działanie obronne przeciwko infekcjom typu wirusowego, bakteryjnego oraz chroni przed pasożytami. Czosnek posiada niezwykle cenną substancję – alicin oraz enzymy, witaminy z grupy B, minerały, flawonoidy.

Alicin jest mocniejszy od penicyliny, tetracykliny. Dzięki czemu stosowanie czosnku podczas, przeziębień, gryp, infekcji w oskrzelach i płucach, oraz przewodu pokarmowego i oddechowego. I to nie wszystko, czosnek wspiera odbudowę populacji bakteryjnej po okresie stosowania antybiotyków!

Czosnek jest doskonałą bronią do walki z rozmaitymi pasożytami i zakażeniami przewodu pokarmowego i robakami.

Właściwości czosnku:

  • poprawia trawienie

  • poprawia przyswajanie i wchłanianie pokarmów

  • wzmaga produkcję insuliny

  • zmniejsza przekrwienie

  • ma działanie odkrztuśże

  • obniża gorączkę

  • zmniejsza ciśnienie krwi

  • ma właściwości przeciwrakowe przeciw utleniające

Wyżej wymienione działania czosnku są udowodnione. Badania przeprowadzane od początku lat 80 ubiegłego wieku potwierdziły te tezy. Nie wszystko jest jeszcze wyjaśnione odnośnie działania alicinu.