HVAC

Układ HVAC (polski odpowiednik to COWiG czyli Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja i Gazownictwo ) to system niezbędny w każdym profesjonalnie zaprojektowanym budynku. Głównym oczywiście zadaniem tego typu instalacji sanitarnej jest kontrola nad najważniejszymi parametrami powietrza wewnątrz budynku, takimi jak: ciepło, wilgotność oraz prędkość przepływu powietrza czy choćby krotność jego wymiany. Są to parametry, które bardzo mocno wpływają na poczucie komfortu i samopoczucie osób znajdujących się wewnątrz pomieszczenia.

 

Ogrzewanie

W naszej strefie klimatu przejściowego, gdzie często spotykamy się z mroźnymi zimami i upalnymi latami, a dobowe wahania temperatury bywają znaczne, dostarczenie stabilnego systemu ogrzewania jest sprawą istotną. Dobry system winien szybko reagować na każdą zmianę temperatury otoczenia. Zazwyczaj osiąga się do droga ogrzewania centralnego, który jest odpowiednio elastyczny oraz wydajny.

Wentylacja

Kolejnym istotnym elementem systemu HVAC jest wentylacja. Właściwa wentylacja jest niezbędna dla odpowiedniej cyrkulacji świeżego powietrza wewnątrz budynku. System oczyszcza powietrze krążące w budynku, eliminuje zanieczyszczenia oraz wymienia dwutlenek węgla na życiodajny tlen.

Klimatyzacja

Kolejną rzeczą jest klimatyzacja, która kontroluje podstawowe parametry powietrza. Często rozbija się system HVAC na poszczególne urządzenia, tymczasem nowoczesne rozwiązania rozdzielają jedynie funkcję systemu, podczas pełnej integracji systemu ze sobą. Dzięki temu system może na bieżąco reagować na wszelkie zmiany warunków atmosferycznych. Największą korzyścią tego typu rozwiązań jest większa wydajność, efektywność i ekonomiczność rozwiązań oraz pełna automatyzacja obsługi instalacji sanitarnej budynku.

Przy wyborze dobrego systemu HVAC winniśmy koniecznie skonsultować się z fachowcem. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne, które są znacznie bardziej ekologiczne, zapewniają lepsze możliwości, a przy tym są tańsze w eksploatacji. O innych zaletach systemów HVAC przeczytać można w artykule Dlaczego warto inwestować w systemy HVAC w przedsiębiorstwie?