Czasami zdarza się taka trudna sytuacja, że zmuszeni jesteśmy holować nasze auto. Holowanie na pierwszy rzut oka wydaje się być prostą sprawą, ale często w praktyce okazuje się to nie takim prostym zadaniem. Specyficzne warunki jazdy dotyczą zarówno kierującego pojazdem holującym jak i kierowcy samochodu holowanego. Oprócz umiejętności kierowcy muszą także spełnić szereg warunków, wymaganych prawem. Nie są szczególnie uciążliwe, ale należy o nich pamiętać, inaczej możemy dostać mandat. A przecież holowanie najczęściej wybieramy powodowani chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, jakie musielibyśmy wydać w przypadku wezwania pomocy drogowej.

Holowanie w praktyce

Linę służącą do holowania możemy kupić na praktycznie każdej stacji benzynowej. Pamiętajmy, że są to liny o wytrzymałości przeznaczonej dla pojazdów o masie do 3,5 tony. Linę mocujemy do haków lub specjalnych oczek, nie wolno mocować liny bezpośrednio do zderzaka. Podczas jazdy lina musi być cały czas napięta, w związku z tym przyjmuje się, że trudniejsze zadanie podczas holowania ma kierujący pojazdem holowanym. Chodzi między innymi o to, że musi on hamować mocniej od samochodu przed nim, by uniknąć zderzenia. Na linę należy uważać cały czas, poza jej prawidłowym naciągnięciem szczególną uwagę należy zwrócić przy pasach dla pieszych, gdyż mogą oni nie zauważyć holu i próbować wejść między oba pojazdy.

Holowanie – przepisy

Podczas holowania należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Pojazd holowany musi posiadać trójkąt ostrzegawczy umieszczony po lewej stronie. Maksymalna prędkość to 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza terenem zabudowanym. Pojazd holowany powinien mieć włączone światła postojowe, nie wolno używać świateł awaryjnych. Holowanie samochodu bez sprawnych hamulców jest kategorycznie zabronione. Niezgodne z przepisami holowanie skutkuje mandatem zarówno dla holującego jak i holowanego.

Holowanie z uwzględnieniem powyższych wskazówek nie powinno sprawiać większych problemów, wszystko inne pozostaje kwestią praktyki. Ostatnią kwestią o której warto pamiętać jest powstrzymanie się od holowania pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, gdyż może spowodować bardzo poważne uszkodzenie silnika i samej skrzyni biegów.