Cena prawa jazdy

Władze ustawodawcze w Polsce przyczepiły się do przepisów o ruchu drogowym, zwłaszcza w kwestiach egzaminów i wciąż, ku coraz większemu przerażeniu kandydatów na kierowców, praktycznie każdego roku to prawo „poprawiają”.Zmiany w procesie zdobywania uprawnień, przede wszystkim na najbardziej popularną kategorię B, zachodzą tak szybko, że po prostu trudno za nimi nadążyć, a i „poprawa” przepisów jest kwestią sporną , bo kolejne pomysły parlamentarzystów sprawiają, że jest nie tylko trudniej, ale i drożej.

Wybierając się na kurs prawa jazdy, przede wszystkim interesuje nas cena, jednak sama (zwykle 3- lub 4-cyfrowa) suma nie powinna być jedynym wyznacznikiem, bowiem kurs to nie tylko teoria i praktyka, to także badania lekarskie, materiały do kursu, zdjęcie do (wymarzonego przez wielu) dokumentu, jak również koszt egzaminu i odbioru prawa jazdy. Dlatego zanim „natniemy” się, na kuszącą ofertę migającą na ekranie komputera, warto poszukać ofert innych szkół i sprawdzić, czy cena obejmuje „gołe” zajęcia teoretyczne i praktyczne, czy też wliczone są w nią dodatkowe, przymusowe koszty, które tak czy inaczej kursant będzie musiał ponieść.

Cena kursu, w zależności od regionu, waha się pomiędzy 1100 a 1600 zł. Zazwyczaj w pakiecie podstawowym są materiały dydaktyczne, teoria i praktyka. Jeśli w cenę nie są wliczone badania lekarskie, do powyższego przedziału trzeba doliczyć około 120 zł- tyle kosztuje obowiązkowa, dla wszystkich kandydatów na kierowców wizyta u lekarza. Kolejnym wydatkiem jest zdjęcie do prawa jazdy, które wiele OSK także zawiera w ofercie, ale nie wszystkie- w takim przypadku należy samemu dostarczyć zdjęcie i oczywiście za nie zapłacić. Ceny są różne- od 20zł nawet do 50zł, w zależności od zakładu fotograficznego i czasu, w jakim chcemy odebrać zdjęcia. Ponadto, koszt egzaminu, tak teoretycznego jak i praktycznego również może być wliczony w cenę kursu, jednak nie każda szkoła jazdy ma taką opcję w swoim pakiecie. Po 19 stycznia, wszystkie WORD-y podniosły ceny testów. Za teorię zapłacimy 30 zł, praktykę 140 zł, razem 170 zł, ale to nie wszystko. Na wydaniu bezcennej karty z naszym zdjęciem też muszą się wzbogacić Urzędy Komunikacji, kasując od 70zł do 100zł. Zakładając, że kurs podstawowy kosztuje 1100 zł, suma ze wszystkimi pokrewnymi wydatkami to około 1480-1600zł, oczywiście, jeśli uda się przejść pomyślnie egzamin za pierwszym razem. Jeśli nie, ponosimy koszty kolejnych egzaminów, zwykle także dodatkowych godzin z instruktorem, których cena różni się w zależności od szkoły jazdy (od 30zł do 70zł/1h).

Walka o prawo jazdy Wrocław (chyba nie jest to przesadzone) to nie tylko dość poważne nadszarpnięcie budżetu, ale także wyzwanie psychiczne, gdyż często stres nie pozwala na logiczne zachowanie, którego wymaga egzaminator, co sprawia, że całkowity koszt przedsięwzięcia nie może być przeliczany na pieniądze. Niemniej jednak pozytywny wynik egzaminu dla wielu jest bezcenny.