Gorąca gorączka

Temperatura ciała jest bardzo ważnym parametrem pracy ludzkiego organizmu, na który warto zwrócić uwagę. Dlatego też, w przypadku złego samopoczucia, zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą się robi, jest mierzenie gorączki. Aby jednak uzyskać wiarygodne wyniki w tym zakresie – a nawet wahanie jednej dziesiątej stopnia może mieć znaczenie, należy wiedzieć, w jaki sposób dokonać takiego pomiaru, by spełnił on swoje zadanie. Oto więc kilka wskazówek, które pomogą w jednoznacznym określeniu temperatury ciała i sprawią, że mierzenie gorączki będzie proste i przyjemne w każdym calu.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę jest bez wątpienia sam sprzęt do mierzenia temperatury, a więc termometr. Dziś najbardziej polecane są termometry elektroniczne, ponieważ pomiar trwa bardzo krótko. Jednakże, musimy pamiętać, że taki termometr elektroniczny sprawdza się, jak chodzi o precyzję mierzenia temperatury tylko w momencie, gdy jest zastosowany właściwie. Dlatego też, w każdej instrukcji mierzenia temperatury, jaką znaleźć możemy przy zakupie temperatury, wyraźnie zapisane jest, że mierzenie temperatury pod pachą jest najmniej efektywne. A to dlatego, że nawet mimo intensywnego ściskania pachy okazać się może, że nasze pomiary nie są dokładne, gdyż jednak mamy prześwit, a temperatura w tym miejscu nie odzwierciedla tej wewnątrz ciała. Aby pomiar był dokładniejszy, taki cyfrowy termometr warto włożyć sobie na przykład do ust. Usta mają naturalną ciepłotę, przez co termometr wyłapie bardziej realną temperaturę ciała i pozwoli na określenie w precyzyjny sposób, czy pojawiła się gorączka, czy też nie.

Równie dobrą, choć bardzo rzadko stosowaną metodą pomiaru, jest ta polegająca na wkładaniu końcówki termometru w odbyt. Tę stosuje się najczęściej u małych dzieci, ponieważ daje ona najlepsze rezultaty i jest bardzo bezpieczna. Oczywiście, by móc ją zastosować, należy posiadać specjalny termometr z elastyczną główką, który umożliwi osiągnięcie takiego właśnie efektu w praktyce. Warto więc na te kwestie zwrócić uwagę, by mierząc temperaturę mieć pewność, że robimy to w odpowiedni sposób.