Od czasu do czasu, na szczęście niezbyt często, każdy z nas staje przed problemem wymiany starej kuchenki na nową. Rynek obecnie jest nasycony niezwykle dużą ilością oferowanych kuchenek, podjęcie ostatecznej decyzji może niemal zawrócić w głowie. Należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, po ich uwzględnieniu z całą pewnością będzie znacznie łatwiej definitywnie zdecydować. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze nowej kuchenki?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czego tak naprawdę poszukujemy. W dzisiejszych czasach tradycyjne kuchenki gazowe stają się coraz mniej chętnie kupowane przez klientów sklepów z wyposażeniem AGD. Na ich miejsce pojawiają się kuchenki w całości zasilane elektrycznością, dużo bardziej bezpieczną i łatwiejszą w eksploatacji.

Kuchenki gazowe wymagają pewnych przygotowań. Jeśli nawet mamy dostęp do przyłącza gazowego, zawsze należy pamiętać o wymogach wentylacyjnych, jakich potrzebują tego rodzaju urządzenia. Dobrą informacją jest z całą pewnością fakt, że zazwyczaj nie niesie to ze sobą dużych kosztów finansowych, gdyż do użytku domowego w zupełności wystarczającą jest wentylacja naturalna, oparta o zasady działania sił grawitacyjnych. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule. Dzisiejsze kuchenki gazowe posiadają wbudowane zabezpieczenia, jednak należy przy korzystaniu z nich zachować dużą ostrożność. Dla osób często korzystających z piekarnika dobrym rozwiązaniem są kuchenki posiadające piekarnik zasilany energią elektryczną. Takie gazowo-elektryczne rozwiązania cieszą się dość dużą popularnością wśród nabywców tego rodzaju sprzętu.

Kuchenki elektryczne dzielą się na trzy podstawowe grupy. W pierwszej z nich znajdują się kuchenki posiadające płytę żeliwną. To rozwiązanie jest najstarsze, a w związku z tym najmniej energooszczędne, co jest przecież ważne z punktu widzenia przyszłych kosztów eksploatacji. O wiele lepsze są kuchenki elektryczne posiadające płytę ceramiczną, która posiada nieco lepsze osiągi pod względem możliwości grzewczych. Jeśli jednak zależy nam na najwyższej jakości pod wieloma względami, należy koniecznie rozważyć zakup kuchenki elektrycznej wyposażonej w płytę indukcyjną. Tego rodzaju płyta posiada najlepsze właściwości grzewcze, tym samym pozwala na niskie zużycie energii elektrycznej w trakcie eksploatacji. Powszechnie uważa się, że w niedalekiej przyszłości nie będzie innych kuchenek niż te wyposażone w płytę indukcyjną.

Wybór kuchenki najbardziej odpowiadającej naszemu wnętrzu powinien również uwzględniać i inne cechy, między innymi wysokość, szerokość, kolor i ogólną moc. Na te pytania dobrze jest znać odpowiedź zanim udamy się do sklepu.