Bezpieczeństwo – sprzęt sportowy

Jakość sprzętu sportowego ma ogromne znaczenie. Większość dyscyplin sportowych jest dynamiczna i, nazwijmy to, siłowa. Nawet z pozoru mało efektowne dyscypliny sportowe wymagają od sportowca dynamicznego zachowania i użycia siły.

Siła i dynamika stwarzają duże prawdopodobieństwo kontuzji i wypadku. Dlatego przy uprawianiu sportu ogromne znaczenie ma jakość sprzętu. Od niego wielokrotnie zależy nie tylko sukces sportowy, ale również zdrowie i życie sportowca. Przykładów na ten temat jest mnóstwo. Wiele do powiedzenia w tej kwestii mają nie tylko sportowcy, którzy uniknęli przykrych zdarzeń dzięki temu, że sprzęt był doskonałej jakości.

Dobry sprzęt sportowy nie znaczy, że jest on profesjonalny. Profesjonalny sprzęt jest zarezerwowany dla nielicznych sportowców posiadających sponsorów. Lecz wspólnym mianownikiem dla wszelkich urządzeń sportowych jest ich jakość. Wysoka jakość wykonania zapewnia zminimalizowanie ryzyka wypadku spowodowanego przez sam sprzęt sportowy. Przykładem może być bramka upadająca na piłkarskich zawodach. Jest to nie do pomyślenia, ale kilkukrotnie tak się zdarzyło.

Solidny sprzęt sportowy musi oprócz jakości być przetestowany pod kątem użyteczności i bezpieczeństwa. Użyteczność, inaczej zwana ergonomią, jest nauką, która ma za zadanie wykazać, w jakim stopniu człowiek może korzystać wygodnie z danego urządzenia. Wcześniej wspomniałem o warunkach, na jakie narażony jest sprzęt sportowy – jest to niezwykle istotny aspekt. Po co nam sprzęt, który jest solidny, ale nie można z niego wygodnie korzystać, bo jest na przykład ciężki, śliski, może być przyczyną zranień lub jest po prostu niewygodny.

Wybierając sprzęt sportowy, nie wolno kierować się wyłącznie niską ceną. Sprzęt musi być wygodny dla nas – to pierwszy warunek. Musi posiadać certyfikat dopuszczający do użytku – słynne CE. Najlepiej jak posiada normy typu ISO, PN-EN i inne. Dobrym znakiem rekomendującym jest certyfikat np. jakiegoś związku lub stowarzyszenia sportowego. Należy również przed zakupem sprawdzić firmę, której sprzęt chcemy kupić. Najlepiej poczytać o tym na forach, stronach branżowych.