Dobra narzuta na łóżko powinna być wielofunkcyjna i wszechstronna. Zabezpieczy naszą pościel i sprawi, że sypialnia zyska własnego wyrazistego charakteru. 

Przede wszystkim narzuta zapobiega niszczeniu się pościeli, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy możliwości jej schowania rano. Coraz mniej w naszych mieszkaniach rozkładanych kanap wykorzystywanych do spania, w których można jednocześnie schować pościel. Śpimy na zwykłych łóżkach, na których pościel pozostaje złożona w ciągu dnia. Warto ją zatem zabezpieczyć, w ten sposób rozwiązując problem niszczenia się pościeli. Narzuta na pewno będzie w stanie jeszcze poprawić zabezpieczenie przed zabrudzeniami.

Poza funkcją zabezpieczenia pościeli przed zniszczeniem i zabrudzeniami, narzuta pełni funkcję dekoracyjną. Dobrze dobrana narzuta na łóżko pozwoli nam zbudować dobry nastrój, poprawiając warunki nocnego wypoczynku, co z pewnością pomoże nam w lepszym życiu, gdyż będziemy zwyczajnie lepiej wypoczęci.

Narzuta powinna być dobrana do wielkości łóżka, na którym ma leżeć. Są różne szkoły i upodobania w tej kwestii. Jedni lubią narzuty zwisające swobodnie, nawet aż do poziomu podłogi, inni skłaniają się do zawijania narzuty pod pościel. Niezależnie od tego, jaki ostatecznie będzie nasz cel i pomysł na ułożenie narzuty, trzeba pamiętać o tym, by narzuta była jakieś 40 centymetrów dłuższa z każdej strony naszego łóżka.

Dobra narzuta powinna być w odpowiednio gruba, by dobrze chroniła naszą pościel przed wszystkimi zagrożeniami, na jakie jest narażona w ciągu całego dnia. Najlepsze wydają się być narzuty wełniane lub syntetyczne, na przykład akrylowe. Niektórzy polecają szczególnie narzuty pikowane, czyli wypełnione dodatkowym materiałem w środku. Część osób preferuje pledy, czyli cienkie narzuty podobne do koców, ja polecam raczej skoncentrowanie się na grubszych materiałach.

Narzuta na łóżko może być świetnym sposobem na szybki, łatwy i przede wszystkim tani proces nowej dekoracji sypialni. W łatwy sposób, za pomocą właściwie jednej tylko zmiany, możemy osiągnąć efekt zapierający dech. W podejmowaniu decyzji o zakupie należy uwzględniać własne preferencje i samą sypialnię. Narzuta na łóżko może być dopełnieniem już istniejącego wystroju, odpowiadając mu kolorystycznie. Narzuta równie dobrze spełni się w funkcji przyciągania wzroku, działając na zasadzie kontrastu z wyposażeniem sypialni. Wszystko zależne jest od naszych gustów i upodobań. W końcu to my mamy tam wypoczywać.