Mogłoby się wydawać, że własny biznes to gwarancja wysokich zysków oraz niezależności. Nic bardziej mylnego. Wiele osób jest kompletnie nieprzygotowanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety zwykle kończy się to porażką.

Musimy podejść do tematu odpowiedzialnie – tylko wtedy zminimalizujemy ilość problemów, które staną na naszej drodze, a także zwiększymy szansę na osiągnięcie zamierzonych celów.

Koszty prowadzenia działalność

Początki są trudne. Nie należy więc nastawiać się, że już od pierwszego dnia firma będzie na siebie zarabiać. Działalność gospodarcza generuje spore koszty. Z tego względu należy posiadać zaplecze finansowe. Do podstawowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można zaliczyć:
– opłatę za lokal,
– rachunki za media,
– zakup wyposażenia,
– wykonanie i prowadzenie strony www,
– reklamę,
– księgowość,
– szkolenia dla siebie i pracowników.

Należy jednak wspomnieć o tym, że istnieje wiele źródeł wsparcia finansowego. Znacząco ułatwia to założenie biznesu. Dotyczy to w szczególności osób, które posiadają pomysł, jednak nie mają wystarczającej ilości gotówki. Oprócz pożyczek i kredytów z EFI warto dowiedzieć się o aktualnie udzielanych dotacjach z urzędu pracy lub środków unijnych. Warto również wziąć pod uwagę wspólnika, który pokryłby część kosztów. Nie każdy wie, że istnieje coś takiego, jak rządowe programy pożyczkowe. Ponadto można starać się o finansowanie społecznościowe.

Prowadzenie księgowości

Nie każdy posiada dostateczną wiedzę z zakresu rachunkowości. Niestety prowadzenie dokumentacji księgowej jest skomplikowane. Wszelkie nieprawidłowości mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Z pewnością warto wziąć pod uwagę księgowość online – tu więcej informacji o księgowości online (http://o-biznesie24.pl/ksiegowosc-online/) . Jest to rozwiązanie wygodne, a zarazem bezproblemowe. Nie musimy zatrudniać pracownika na stałe, a więc unikniemy wielu kosztów. Możemy liczyć na kompleksową opiekę specjalistów, a także fachowe doradztwo.
Już na starcie musimy określić rodzaj prowadzonej działalności, liczbę zatrudnianych pracowników, czy też wysokość opłat. Księgowość tradycyjna polecana jest dla dużych przedsiębiorstw, które mogą pozwolić sobie na stworzenie dodatkowego miejsca pracy.

Załatwienie formalności

Otworzenie własnej firmy wymaga załatwienia ogromnej ilości formalności. Warto zorientować się, jak wysokie będą składki ZUS. Ponadto musimy dowiedzieć się, czy w naszym przypadku będzie niezbędne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach potrzebna jest również koncesja, którą należy uzyskać odpowiednio wcześniej. Nie zapominajmy również o wpisach do rejestru działalności regulowanej. Dotyczy to m.in. usług detektywistycznych, działalności telekomunikacyjnej i pocztowej, a także wielu innych.

Wybór formy opodatkowania

Zanim założymy biznes musimy przeanalizować, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy, to warto poprosić o pomoc specjalistę.
Istotne jest również to, aby wskazać najlepszą lokalizację, a także znaleźć odpowiedni lokal. W wielu branżach decyduje to o sukcesie firmy.