Perfumy od lat cieszą się dużą popularnością. Wynika to głównie z faktu, że wiele osób przywiązuje dużą wagę do tego, jaki mają zapach. Co ciekawe może on także pełnić wiele funkcji. W zależności od użytych perfum, dana osoba może wydzielać zapach kojarzący się ze świeżością, lekkością, pewnością siebie, zmysłowością, a nawet pożądaniem. Nic więc dziwnego, że dobór odpowiednich perfum jest tak istotny w kontaktach międzyludzkich. Interesuje Cię, dlaczego ceny poszczególnych wód są tak zróżnicowane? A może chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje perfum? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury.

Perfumy – co to takiego?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym są perfumy. Produkt ten należy do grupy kosmetyków, który ma za zadanie nadać zapach różnym obiektom, choć powszechnie dotyczy głównie człowieka. Każde perfumy składają się z czterech podstawowych składników. Pierwszym jest olejek zapachowy. Drugi stanowi rozpuszczalnik. Najczęściej spotykany jest alkohol alifatyczny oraz etanol. Trzeci i czwarty składnik to środki homogenizujące oraz wzmacniające. Wybrany zapach zostaje uwolniony po spryskaniu ciała. Perfumy w kontakcie ze skórą zaczynają wydzielać przyjemną woń. W zależności od rodzaju produktu może się ona utrzymywać przez kilkanaście godzin lub ulatniać po krótkim czasie.

Poznaj rodzaje perfum

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje oraz czym się od siebie różnią? Na rynku dostępna jest woda: perfumowana, kolońska, toaletowa oraz odświeżająca. Każdy z tych rodzajów perfum ma inną zawartość olejków zapachowych oraz rozpuszczalnika. Wpływa to nie tylko na intensywność wydzielanego zapachu, ale także na jego trwałość.

Czym jest woda perfumowana?

Woda perfumowana zawiera aż 10-15% olejków zapachowych, które są rozpuszczone w 80-90% alkoholu etylowego. Dzięki temu produkt ma najwyższa trwałość. Szacuje się, że zapach wody perfumowanej utrzymuje się nawet przez całą dobę. Na rynku dostępne są również produkty ze zwartością 30-40% olejków. Perfumy te nie są dostępne w ogólnodostępnych drogeriach, a ich cena wynosi zazwyczaj kilka tysięcy złotych. W tym wypadku trwałość zapachu wynosi nawet 48h.

Woda toaletowa i jej właściwości

Woda toaletowa ma stężenie olejków na poziomie 5-10%. Na rynku możemy także spotkać produkty, które mają maksymalnie 12%. W przypadku wody toaletowej trwałość wynosi około 12 h. Co istotne zapach może różnić się od perfumowanej, ponieważ wyczuwalna jest nie tylko baza, ale także nuty średnie.

Co to jest woda kolońska?

Współcześnie woda kolońska kojarzona jest głównie z produktami dla mężczyzn. Pierwotnie przeznaczona była jednak także dla kobiet. Woda kolońska zawiera jedynie od 3 do 5% olejków zapachowych, w związku, z czym jej trwałość jest niewielka.

Woda odświeżająca i jej zastosowanie

Woda odświeżająca zawiera jedynie od 1 do 3% olejków. W związku z tym dobrze wyczuwalna jest jedynie bezpośrednio po aplikacji. Produkt ten jest bardzo chętnie wybierany przez osoby prowadzące aktywny styl życia. Nawet po intensywnym wysiłku, woda ta daje natychmiastowe uczucie odświeżenia.

Perfumy damskie

Na rynku dostępne jest wiele rodzaj perfum damskich. Najczęściej przyjmowany jest jednak podział stworzony w 1980 roku. Zgodnie z nim wyróżniamy cztery rodzaje perfum damskich. Pierwsze to zapach cytrusowe. Ich nuta jest odświeżająca i niezwykle lekka. Tego rodzaju perfumy damskie mają kompozycję, w której dominuje m.in. grejpfrut, cytryna, pomarańcza lub limonka. Drugi rodzaj to produkty kwiatowe. Dominuje w nich nuta np. bzu, konwalii czy jaśminu. Trzeci rodzaj perfum to orientalne. Główną kompozycję stanowi w tym wypadku m.in. wanilia, egzotyczne kwiaty oraz przyprawy. Ostatni rodzaj perfum damskich to chypre. Ich główną nutą zapachową są bazy zwierzęco-cytrusowe.

Perfumy męskie

Perfumy męskie również możemy podzielić na cztery główne kategorie. Wśród nich możemy wyróżnić zapachy drzewne, fougere, skórzane oraz chypre. Głównymi nutami zapachowymi może być drzewo sandałowe, paprocie, mech, a nawet tytoń czy palone drewno.

Poznaj perfumy niszowe

Do kategorii perfum niszowych zaliczamy produkty o oryginalnym, często wyrafinowanym zapachu. Odważne, często o artystycznej nucie dedykowane są dla osób, które nie podążają za standardowymi rozwiązaniami.