Jeśli w towarzystwie kotów zaczynasz kichać

 łzawią ci oczy oraz masz katar, wtedy jest to najprawdopodobniej alergia na nie. Alergie tego rodzaju zdarzają się coraz częściej zarówno wśród osób młodych, jak i starszych, nieraz alergia pojawić się może nawet u kogoś, kto przez długi czas z kotami przebywał i tym samym też wydawałoby się, że nie jest to możliwe. Skąd w takim razie bierze się alergia i czy kot dla alergika jest możliwy do znalezienia? Przypatrzmy się temu nieco bliżej. Przede wszystkim trzeba wskazać, że bardzo dużo zależy tutaj od tego, z jaką rasą kota ma się do czynienia, ponieważ wbrew pozorom istnieje coś takiego jak kot dla alergika – są to te rasy, które nie posiadają lekkiej sierści, ale wręcz przeciwnie, jest ona u nich twarda oraz ubita. Warto też wskazać na koty rasy sfinks, które sierści w ogóle nie posiadają. W ich przypadku alergia zazwyczaj nie występuje, jednak też dużo zależy od osoby, dlatego nie ma się całkowitej pewności co do tego, czy kot nie będzie powodował reakcji alergicznej. Co zatem sprawia, że w towarzystwie tych zwierząt u niektórych się ona pojawia? To nie sama sierść, ale to, co się na niej znajduje, czyli w przypadku kotów jest to białko Fel d I.

Alergia na koty – białko Fel d I

Jest ono wytwarzane przez gruczoły łojowe i ślinowe w skórze zwierząt, w trakcie lizania przenosi się no łatwo na sierść oraz skórę kota. Białko to jest silnie alergizujące, a cząsteczki naskórka kota, na które też się ono przedostaje, a następnie osiada na włosach, jest niezmiernie małe i tym samym przenosi się ono na obuwiu, ubraniach, rozsiewa je wiat. Zatem trzeba o tym pamiętać, że sama sierść nie jest alergenem, ale to, co się na niej znajduje.

Trzeba też zaznaczyć, że samce kotów są związane z większym ryzykiem wystąpienia alergii, są także koty, u których białko Fel d I nie jest produkowane w tak dużej ilości. Zatem można jak najbardziej zakupić dla siebie kota, który nie będzie wywoływał alergii, trzeba jednak nieraz na ten cel przeznaczyć więcej pieniędzy niż na zwykłego dachowca, którego można mieć za darmo.