Słuchawki

Są takie rzeczy, bez których często nie można się obejść. Do takich rzeczy należy muzyka, bez której niektórzy po prostu nie są w stanie żyć. Ciężko jednak do pracy zabierać swój zestaw głośnikowych, więc jedynym wyjściem są dobre słuchawki.

Na rynku istnieje cała gama różnorakich słuchawek od drogich rozwiązań audiofilskich przez słuchawki designerskie po zupełnie niepozorne słuchawki douszne, czyli tzw. pchełki. Nie każde słuchawki nadają się do wszystkiego i nie we wszystkich zastosowaniach będą się sprawdzać. Dlatego pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, jest przeznaczenie naszych przyszłych słuchawek.

Słuchawki domowe

Pierwszą grupą są słuchawki do użytku domowego. Tutaj zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na komfort i jakość dźwięku. Najlepsze będą tutaj typowe słuchawki nauszne. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie słuchawek pół-zamkniętych, które oferują kompromis między mocnym basem, jakie dają słuchawki zamknięte i komfortem (zamknięte słuchawki ograniczają dopływ powietrza do uszu, co bywa męczące na dłuższą metę). Jeśli dużo poruszamy się po domu, a w dodatku mamy ogród, dobrym pomysłem jest kupno słuchawek bezprzewodowych o odpowiednim zasięgu. Jeśli jednak wybierzemy słuchawki przewodowe, pamiętajmy, by długość kabla była wystarczająca dla naszych celów.

Słuchawki przenośne

Jeśli szukamy słuchawek do pracy czy na uczelnię, często przemieszczamy się komunikacja miejską i potrzebujemy odizolować się od otoczenia, wybierzmy słuchawki nauszne, ale o mniejszych przetwornikach i lżejszych od słuchawek domowych. Takie słuchawki ulegają częstemu zużyciu, więc nie trzeba też angażować znacznych środków finansowych, chyba że zależy nam na designerskich perełkach. Jeśli zaś sporo podróżujemy, gabaryty słuchawek mają wówczas spore znaczenie. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się słuchawki dokanałowe, które oferują dobre pasmo przenoszenia dźwięku oraz izolację akustyczna od otoczenia. Problemem mogą być bariery anatomiczne uszu. Nie dla wszystkich jest to komfortowe rozwiązanie – warto mieć to na uwadze.

Słuchawki dla sportowców

Dla biegaczy chyba jedynym zalecanym rodzajem słuchawek są słuchawki douszne lub dokanałowe. Są lekkie i wygodne, noszone są prawie dla nas nieodczuwalne. Warto dokładnie przymierzyć słuchawki oraz poszukać tych, które oferują dodatkowe zabezpieczenia przed wypadaniem słuchawek z uszu podczas intensywnego biegu. Może to być specjalny uchwyt zauszny, lub też pałąk łączący dwie słuchawki, stabilizując w ten sposób położenie „pchełek”.

Ponadto nigdy nie żałujmy czasu na wcześniejsze zbadanie rynku i przejrzenie forów internetowych w poszukiwaniu informacji na temat interesujących nas modeli. Wybór słuchawek to dosyć ważna sprawa, nie lekceważmy go.